Dişleri fonksiyonda tutabilmek için gerekli olan yapılar bütününe periodonsiyum denir.

Diş eti, dişi çepeçevre saran kemik, dişin kemiğe tutunmasını sağlayan periodontal bağlar, kökün en dış tabakası olan sement hepsi birarada periodonsiyumu oluşturur. Periodonsiyumda meydana gelen enflamatuar hastalıklar dişeti hastalıkları olarak tanımlanır. Erişkinlerdeki diş kayıplarının büyük çoğunluğu dişeti hastalıklarından kaynaklanır. Diş etindeki bu hastalıkların vücudun genel sağlığına etkisi olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Diş eti hastalıklarının en bilindik olanı gingivitis ve periodontitistir.
 
Gingivitis: Diş eti(gingiva), ağız içinde görülen ve dişleri çepeçevre saran dokudur. Diş yüzeyinde diş eti etrafında biriken plağa karşı vücudun ilk cevabı olan savunma hücrelerini diş eti etrafına yollamasıyla oluşan hastalığa gingivitis denir. Mevcut ilk belirtisi diş eti kanamasıdır. Kanama fırçalama, yemek yeme gibi uyaran dahilinde olabileceği gibi kendiliğinden (spontan) olarak da olabilir. Diş eti kırmızı, ödemli, normal sıkı görüntüsünü kaybetmiştir. Tedavisi varsa diş taşı ve plağın uzaklaştırılarak, hastanın oral hijyen eğitimi ve devamlılığının sağlanmasıyla yapılır.
 
Periodontitis: Gingivitisin dişin periodonsiyum denilen derin dokularına ilerlemesiyle oluşan, bunun sonucunda kemik yıkımı ve diş eti çekilmesiyle karakterize bir diş eti hastalığıdır. Diş etlerinde kanama, dişlerde sallanma ve yer değiştirme, dişeti çekilmesi, dişlerdeki uzama mevcut belirtileri arasındadır. Tedavisinde diş taşı temizliği, kapalı olarak kök yüzeyi temizliği yapılabileceği gibi ilerlemiş vakalarında diş eti tamamen açılarak cerrahi bir işlem ile içerideki enflamatuar dokular temizlenip uzaklaştırılır. Hastanın tedavisi bittikten sonra da uygun aralıklarla yapılan kontrol süreçleri periodontal tedavinin içinde yer alır.