Protez Uygulamaları

Protez; Mevcut kullandığımız dişlerin herhangi bir veya birçoğunun kaybedilmesi durumunda oluşan diş eksikliklerinin, gerek labaratuvar ortamında, gerekse klinik ortamında hazırlanan materyallerle doldurulup hastanın estetik, fonksiyon (çiğneme vb), fonasyon (konuşma)’un geri iadesini sağlayan tedavi şekline protetik diş tedavisi denir.

Protezler hareketli ve sabit protezler olarak ikiye ayrılır;

Hareketli Protezler

1) Tam Protezler: Hastanın tüm dişlerini kaybettiği,mevcut dişsiz boşlukların hazırlanan tam protezlerle tamamının örtüldüğü protez çeşididir.

2) Hassas Tutuculu Protezler: Sabit protez için yeterli sayıda dişi bulunmayan hastalarda, mevcut kalan dişlerin metal destekli porselen kronlarla örtüldüğü ve bu kronlara ilave edilen özel tutucularla protezin taşındığı protez şeklidir. Halk arasında çıtçıtlı protez olarak da adlandırılır. Eski usul klasik protezlere göre avantajı kroşelerin görünmemesi nedeniyle estetik olması ve tutuculuğunun çok daha iyi olmasıdır.

Sabit Protezler

1) Metal Destekli Porselen: Bu sistemde dental seramikler metal desteğin üzerine yığılarak metalin tamamen seramikle kaplanmasıyla oluşturulur. En önemli dezavantajı metal alt yapının renginin seramiğin altından yansımasını engellemek için kullanılan opak kapatıcılar seramiğin canlı görüntüsünü ve ışık geçirgenliğini engeller ve protezi doğal diş dokusu görüntüsünden uzaklaştırır.

2) Zirkonyum Destekli Seramik Kronlar: Zirkonyum metal desteksiz porselenlerde alt yapı olarak kullanılan dayanıklı ve estetik bir materyaldir. En az metal destekli porselenler kadar dayanıklıdır. Diş eti uyumu ve sağlığı açısından metal destekli porselenlere oranla daha çok tercih edilir.

3) Full Seramik Kronlar: Günümüzde en estetik alt yapı olarak kullanılan materyaller full seramik alt yapılı kronlardır. Seramik içerdiği silikalar sayesinde ışığı geçirir ve doğala en yakın görüntü elde edilir.

4) Lamina Kronlar: Özellikle ön grup dişlerde mevcut diş dokusundan çok fazla madde kaldırmadan uygulanan, renk uyumu açısından doğala en yakın olan seramik çeşididir. Güçlendirilmiş yapısı sayesinde çok ince yaprak dişler hazırlanır ve kendine ait özel yapıştırıcılarla dişler üzerine uygulanır. Tüm renklenme bozuklukları, kırık çatlak vakaları, şekil ve biçim bozukluklarında uygulanabilir. Hastanın düzenli hekim kontrolü ve bakımıyla uzun yıllar kullanabilir.